COSMODENT - Stomatologia i Medycyna estetyczna
Łańcut, ul. Piłsudskiego 52
Rejestracja
730 965 666

Leczenie kanałowe

Obecnie wiele zębów, które jeszcze nie tak dawno były skazane na usunięcie możemy LECZYĆ i URATOWAĆ. Jest to możliwe dzięki wąskiej dziedzinie stomatologii zwanej endodoncją. Leczenie endodontyczne jest powszechnie zwane leczeniem kanałowym. Leczenie kanałowe w dużym uproszczeniu polega na usunięciu zainfekowanej lub martwej miazgi z komory i systemu kanałowego korzeni zębów, mechanicznym i chemicznym opracowaniu tego systemu, a następnie szczelnym wypełnieniu materiałami specjalnie do tego celu stworzonymi.

 

Kluczem do sukcesu leczenia kanałowego jest mechaniczne i chemiczne oczyszczenie i poszerzenie kanałów korzeniowych na całej ich długości. Jest to możliwe dzięki specjalnie do tego celu stworzonym i ciągle udoskonalanym narzędziom kanałowym. Mechaniczne opracowanie systemu kanałów korzeniowych jest wspomagane obfitym płukaniem kanałów takimi środkami chemicznymi jak: podchloryn sodu, kwas cytrynowy i alkohol izopropylowy. Środki te mają za zadanie zdezynfekować i pomóc oczyścić cały system kanałowy. Bardzo ważne jest to, aby system kanałów był opracowany na całej jego długości. Dzięki urządzeniu zwanemu endometrem możemy zmierzyć długość kanału korzeniowego z dużą dokładnością. Jest tu wykorzystywane zjawisko różnej przewodności prądu elektrycznego przez tkanki zębowe i znajdujące się poza zębem. Liczne badania udowodniły, że powszechnie stosowana metoda pomiaru długości kanału korzeniowego oparta tylko na zdjęciu Rentgenowskim jest bardzo często zawodna.


Nieocenione również w leczeniu endodontycznym są lupy o dużym powiększeniu z "zimnym" światłem lub mikroskop zabiegowy. Dzięki tym urządzeniom możemy zlokalizować liczne ujścia kanałowe, które bez niego są niewidoczne, a następnie dokładnie opracować cały system kanałowy . Stosując mikroskop możemy wręcz zajrzeć do wnętrza kanału i pod kontrolą wzroku przeprowadzić prawidłowe leczenie. Po opracowaniu systemu kanałowego, oczyszczeniu a następnie osuszeniu go przystępujemy do wypełniania go. Najlepszym materiałem stosowanym do wypełniania kanałów jest gutaperka lub resilon. Wprowadza się je do kanału z niewielką ilością uszczelniacza na wcześniej określoną głębokość, a następnie upycha się go po wcześniejszym podgrzaniu i uplastycznieniu, tak by materiał wypełnił szczelnie opracowany kanał nie pozostawiając pęcherzyków powietrza.


Tak przeleczony ząb na szansę służyć jeszcze wiele, wiele lat. Alternatywne leczenie polegające na usunięciu zęba dopiero rozpoczyna długą listę problemów, a co za tym idzie kosztów dalszego leczenia.

Formularz kontaktowy
Znajdź nas na mapie