COSMODENT - Stomatologia i Medycyna estetyczna
Rzeszów, ul. Strażacka 12d/2 698 902 233
Łańcut, ul. Piłsudskiego 52 730 965 666

Ortodoncja

Leczenie wad zgryzu ważne jest w każdym wieku - u dzieci, młodzieży i dorosłych. Prawidłowy zgryz jest warunkiem pięknego uśmiechu, dlatego warto w razie konieczności przeprowadzić jego leczenie. Poprawa wyglądu i samopoczucia to nie jedyne korzyści jakie za tym idą. Higiena jamy ustniej jest wygodniejsza i lepsza, nasza wymowa właściwa, możemy dłużej cieszyć się zdrowymi zębami.

 

Czym jest wada zgryzu?

 

Definicja wady zgryzu określa ją jako niewłaściwe ustawienie zębów w łuakch zębowych (krzywe zęby). Występują również sytuacje, kiedy zęby są proste, ale łuki zębowe zwierają się niewłaściwie (wysunięcie górnych zębów do przodu względem dolnych). Wadę tą nie zawsze można dostrzec, warto więc skorzystać z konsultacji ortodontycznych.

 

Czy wada zgryzu to tylko problem brzydkiego wyglądu?

 

Absolutnie nie. W większości przypadków problem ma wymiar nie tylko estetyczny, ale również zdrowotny. Problemy z czyszczeniem zębów, odkładanie się płytki nazębnej to niektóre z konsekwencji nieprawidłowego zgryzu. Pociągają one za sobą skłonność do próchnicy i stanów zapalnych dziąseł oraz przyzębia. Może dochodzić do ścierania się zębów i ich nieosiowego obciążenia, co w najgorszym przypadku może przyczynić się do ich utraty.

 

Rodzaje wad zgryzu:

 

  • tyłozgryz - najczęściej występująca nieprawidłowość; leczenie przynosi bardzo dobre efekty, szczególnie w okresie wzrostu, czyli u dzieci. W niektórych przypadkach wada ta może wymagać leczenia chirurgicznego
  • przodozgryz - odwrotność tyłozgryzu - zęby przednie dolne nagryzają na górne, widoczne jest to w rysach twarzy poprzez wysuniętą wargę dolną czy dominującą dużą brodę. Jeżeli leczenie ortodontyczne zostało przeprowadzone przed okresem intensywnego wzrostu pacjenta, możliwe jest ponowne jej pojawienie się, a nawet nasilenie wady. Konieczna jest wówczas interwencja chirurgiczna.
  • zgryz otwarty - w tej wadzie zęby nie kontaktują się ze sobą. Wada ta ma tendencje do nawrotu u pacjentów, którzy nieprawidłowo układają język podczas spoczynku, mówienia lub połykania
  • zgryz głęboki - charakteryzuje się głębokim zachodzeniem siekaczy górnych na dolne; wada, która naturalnie pogłębia się wraz z wiekiem
  • zgryz krzyżowy - występuje wówczas, gdy zęby dolne pokrywają zęby górne, co może być widoczne w rysach twarzy; zęby są przeciążone i narażone na ciągły uraz

 

Jak przebiega leczenie ortodontyczne w naszej klinice?

 

Konsultacja ortodontyczna

 

Jest to pierwsza wizyta mająca na celu szczegółowe poznanie problemu oraz oczekiwań pacjenta. Odbywa się ona w następujący sposób:

  • wywiad z pacjentem
  • badanie pacjenta
  • pobranie wycisków do wykonania gipsowych modeli diagnostycznych
  • ewentualne wykonanie zdjęć fotograficznych wewnątrzustnych i zewnątrzustnych (rysów twarzy)
  • wykonanie zdjęcia pantomograficznego i zdjęcia bocznego czaszki

 

Pełny komplet badań jest warunkiem koniecznym dla kompleksowego zaplanowania leczenia.

 

Plan leczenia

 

Podczas drugiej wizyty pacjenta w gabinecie lekarz stomatolog omawia krok po kroku układ i stan uzębienia, sugeruje najlepszy sposób leczenia oraz informuje o jego kosztach. Dokonywany jest również wybór rodzaju aparatu oraz szacowany jest czas leczenia.

Formularz kontaktowy
Znajdź nas na mapie