COSMODENT - Stomatologia i Medycyna estetyczna
Łańcut, ul. Piłsudskiego 52
Rejestracja
730 965 666

Ortodoncja

Dla pięknego uśmiechu ważna jest profilaktyka i leczenie wad zgryzu u dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Skutecznie przeprowadzone leczenie ortodontyczne wpływa na poprawę wyglądu i samopoczucia, prawidłową wymowę, lepszą higienę jamy ustnej, a czasem jest podstawowym warunkiem, aby długo cieszyć się zdrowymi zębami.

 

Czym jest wada zgryzu?

 

Wada zgryzu to niewłaściwe ustawienie zębów w łukach zębowych, czyli tzw. "krzywe zęby". Obejmuje ona również takie sytuacje, w których zęby są "proste", lecz łuki zębowe zwierają się w nieprawidłowy sposób, np. górne zęby są znacznie wysunięte do przodu względem dolnych. Taki nieprawidłowy układ górnego i dolnego łuku zębowego może być zauważalny przez samego pacjenta lub rodziców; może ujawniać się w rysach twarzy, ale może być też niezauważony.

 

Czy wada zgryzu to tylko problem brzydkiego wyglądu?

 

Niestety niektóre wady zgryzu to nie tylko problem estetyczny. Niewłaściwie ustawione zęby sprzyjają odkładaniu płytki nazębnej, utrudniają właściwe czyszczenie zębów, a to sprzyja powstawaniu próchnicy i stanów zapalnych dziąseł czy przyzębia. Wady zgryzu sprzyjają ścieraniu się zębów; powodują, że zęby są obciążane nieosiowo (niefizjologicznie, ze zbyt dużym naciskiem na nie), co w efekcie może przyczynić się do ich utraty.

 

Rodzaje wad zgryzu:

 

  • tyłozgryz - najczęściej występująca nieprawidłowość; leczenie przynosi bardzo dobre efekty, szczególnie w okresie wzrostu, czyli u dzieci. W niektórych przypadkach wada ta może wymagać leczenia chirurgicznego
  • przodozgryz - odwrotność tyłozgryzu - zęby przednie dolne nagryzają na górne, widoczne jest to w rysach twarzy poprzez wysuniętą wargę dolną czy dominującą dużą brodę. Jeżeli leczenie ortodontyczne zostało przeprowadzone przed okresem intensywnego wzrostu pacjenta, możliwe jest ponowne jej pojawienie się, a nawet nasilenie wady. Konieczna jest wówczas interwencja chirurgiczna.
  • zgryz otwarty - w tej wadzie zęby nie kontaktują się ze sobą. Wada ta ma tendencje do nawrotu u pacjentów, którzy nieprawidłowo układają język podczas spoczynku, mówienia lub połykania
  • zgryz głęboki - charakteryzuje się głębokim zachodzeniem siekaczy górnych na dolne; wada, która naturalnie pogłębia się wraz z wiekiem
  • zgryz krzyżowy - występuje wówczas, gdy zęby dolne pokrywają zęby górne, co może być widoczne w rysach twarzy; zęby są przeciążone i narażone na ciągły uraz

 

Jak przebiega leczenie ortodontyczne w naszej klinice?

 

Konsultacja ortodontyczna

 

Pierwsza wizyta pacjenta w naszej klinice ma na celu poznanie głównych jego problemów i oczekiwań dotyczących efektu leczenia. Niezbędne etapy tej wizyty w naszej klinice to:

  • wywiad z pacjentem
  • badanie pacjenta
  • pobranie wycisków do wykonania gipsowych modeli diagnostycznych
  • ewentualne wykonanie zdjęć fotograficznych wewnątrzustnych i zewnątrzustnych (rysów twarzy)
  • wykonanie zdjęcia pantomograficznego i zdjęcia bocznego czaszki

 

Tylko pełny komplet badań umożliwia kompleksowe zaplanowanie leczenia dla każdego pacjenta.

 

Plan leczenia

 

Druga wizyta obejmuje rozmowę lekarza z pacjentem, podczas której krok po kroku omawiany jest układ i stan uzębienia, a także możliwe sposoby leczenia. Pacjent  akceptuje plan swojego leczenia obejmujący wszystkie istotne informacje: typ aparatu, przewidywany czas leczenia i szacunkowe koszty do akceptacji.

Formularz kontaktowy
Znajdź nas na mapie