COSMODENT - Stomatologia i Medycyna estetyczna
Łańcut, ul. Piłsudskiego 52
Rejestracja
730 965 666

Profilaktyka

Lakierowanie

 

Zabieg lakierowania wykonuje lekarz stomatolog w gabinecie stomatologicznym stosując do tego preparat fluoru o wysokim stężeniu. Są to preparaty bezpieczne mimo wysokiego stężenia fluoru, gdyż szybko wiążą i dobrze przylegają do powierzchni zęba, uwalniając małe ilości fluoru.

 

Zaletą lakierów fluorkowych jest długie utrzymywanie się na powierzchni zęba i długotrwałe uwalnianie fluoru.

 

Wskazania:

  • wysokie ryzyko próchnicy u dzieci powyżej 6 roku życia,
  • złe nawyki dietetyczne u dorosłych,
  • noszenie aparatów ortodontycznych,
  • użytkowanie protez ruchomych,
  • obnażenie szyjek zębów,
  • próchnica początkowa.

 

Zabieg lakierownia wykonuje się w zależności od skłonności do próchnicy. Przy średniej skłonności lakierowanie wykonuje się dwa razy w roku, czyli co 6 miesięcy. Przy większej podatności do próchnicy zabieg wykonuje się 4 razy w roku, co trzy miesiące. Jednak zawsze należy pamiętać, że o każdym zabiegu i wskazaniach do jego wykonania decyduje lekarz.


Lakowanie

 

Zabieg lakowania bruzd jest od kilku lat rutynowym zabiegiem profilaktycznym. Dotyczy zębów przedtrzonowych i trzonowych, gdyż budowa anatomiczna powierzchni zgryzowych tych zębów ze względu na obecność głębokich szczelin i bruzd sprzyja zaleganiu bakterii, które kolonizują bruzdę już w momencie wyrzynania zęba.

 

W celu zabezpieczenia zęba wyrzynającego się przed inwazją próchnicy stosuje się zabieg profilaktyczny polegający na lakowaniu bruzd. Zabieg wykonywany jest przez lekarza stomatologa, jest zupełnie bezbolesny i komfortowy dla pacjenta.

 

Wskazania do lakowania:

 

Wskazania należy rozważyć indywidualnie biorąc pod uwagę stopień ryzyka próchnicy, zwyczaje żywieniowe, nawyki higieniczne. Jednak o tym decyduje zawsze lekarz stomatolog.

  • całkowicie wyrznięte zęby trzonowe stałe (przede wszystkim zęby trzonowe pierwsze stałe - 6, które wyrzynają się jako pierwsze zęby stałe i mają nam służyć jak najdłużej),
  • zęby trzonowe i przedtrzonowe z głębokimi bruzdami,
  • zęby trzonowe i przedtrzonowe u dzieci niepełnosprawnych (problem w utrzymaniu prawidłowej higieny jamy ustnej).

 

Skuteczność zabiegu lakowania zależy od wielu czynników, wśród których wymienia się: technikę wykonania zabiegu, przygotowanie i odpowiedzialność osoby wykonującej zabieg oraz od warunków anatomicznych zęba, stopnia wyrżnięcia zęba, rodzaju zgryzu, wilgotności zęba w czasie zabiegu.

 

Pamiętaj !

 

Lakowanie pierwszych zębów bocznych stałych powinno się wykonywać możliwie wcześnie, w okresie pierwszych 6 miesięcy po wyrżnięciu się zęba.

Formularz kontaktowy
Znajdź nas na mapie