Definiując pojęcie stomatologii estetycznej należy stwierdzić, że głównym celem badań i terapii tej stosunkowo nowej dziedziny stomatologii jest poprawa wyglądu estetycznego uzębienia i twarzy.
Uśmiech jest integralną częścią twarzy i osobowości człowieka. Trzeba przecież przyznać, że najpiękniejsze nawet zęby nie będą widoczne bez uśmiechu.
Widoczność zębów górnych zmniejsza się wraz z wiekiem np.: w wieku 60 lat mogą one już nie wystawać spod górnej wargi. Wraz z wiekiem zwiększa się natomiast widoczność dolnych zębów i w wieku 60 lat uwidaczniają się one na ponad 2 mm. W stomatologii estetycznej niezwykle ważna jest dokumentacja wizualna przed i po leczeniu, na której można przeanalizować dokonane zmiany.
W trakcie całego leczenia obowiązuje zasada minimum ingerencji maksimum efektu. Zgodnie z nią w przypadku przebarwień zębów powinniśmy rozważyć kolejno: wybielanie zębów, pokrycie kompozytem, licówki, i dopiero na końcu korony. Przed szlifowaniem zębów obróconych należy rozważyć ich ortodontyczne leczenie.
W stomatologii estetycznej konieczne jest współdziałanie poszczególnych specjalności stomatologii a co najważniejsze współpraca pacjenta, który musi dokładnie określić swoje oczekiwania.
Licówki kosmetyczne
Obecnie coraz większe zainteresowanie budzi zastosowanie licówek. Są to stałe uzupełnienia protetyczne stosowane w stomatologii estetycznej do pokrycia nieestetycznych powierzchni wargowych i policzkowych zębów górnych i dolnych.
Częściej stosowane są w odcinku przednim zębów szczęki. Są korzystniejszą alternatywą niż wykonanie koron protetycznych, ze względu na niewielki stopień utraty tkanek twardych zęba w wyniku szlifowania.
Korona protetyczna wymaga preparacji całego zęba dookoła, natomiast w przypadku cieniutkiej licówki lekarz delikatnie usuwa niewielką warstwę szkliwa z powierzchni wargowej na grubość 0,3-0,7 mm. Technikę laminatową zalicza się do uzupełnień protetycznych, które oszczędzają tkankę twardą zęba. Materiałem do wykonania licówek jest kompozyt lub porcelana.
Wskazania do zastosowania licówek:
- przebarwienia zębów trudne do wybielenia np.: tetracyklinowe, po leczeniu kanałowym,
- niedorozwój szkliwa i zębiny (amalogenesis imperfecta)
- niekosmetyczne wypełnienia zębów przednich,
- ubytki brzegów zębów, ukruszenia kątów brzegów siecznych
- diastemy między zębami,
- wydłużenie startych patologicznie zębów,
- zdecydowana zmiana koloru zębów
Przeciwwskazania:
- zła higiena jamy ustnej,
- parafunkcje zwarciowe np.: bruksizm.
W przypadku licówek, jak i innych uzupełnień protetycznych, ważna jest odpowiednia higiena jamy ustnej. Prawidłowe szczotkowanie, nitkowanie i korzystanie z dodatkowych zabiegów higienicznych sprawi, że wykonane uzupełnienie będzie nam służyło przez wiele lat, a my odzyskamy długo skrywany szeroki uśmiech.